Ułatwienia dostępu
Dodatek mieszkaniowy jest to formą pomocy wypłacaną przez gminę, mającą na celu dofinansowanie do wydatków mieszkaniowych ponoszonych w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego
Osoby uprawnione do dodatku mieszkaniowego:
Dodatek mieszkaniowy przysługuje:
Kryteria dochodowe
Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczył w gospodarstwie:
– przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku.
Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, samodzielnie zajmującą lokal mieszkalny albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby. Do członków gospodarstwa domowego nie wlicza się osób przebywających w instytucjach
Przy wydawaniu decyzji o przyznaniu dodatku mieszkaniowego uwzględnia się kwotę przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku.
Definicja dochodu
Za dochód uważa się dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Normatywna powierzchnia
Dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu nie przekracza określonej
dla danej liczby osób powierzchni normatywnej o więcej niż 30% (lub 50% jeśli wielkość pokoi i kuchni nie przekracza 60% powierzchni całego lokalu).
Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m², jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Normatywną powierzchnię powiększa się niezależnie od liczby członków gospodarstwa domowego. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Dodatku mieszkaniowego nie przyznaje się, jeżeli jego kwota byłaby niższa niż 0,5% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu wydania decyzji
Wydatki za lokal mieszkalny
Wydatkami poniesionymi przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy są świadczenia okresowe ponoszone przez gospodarstwo domowe w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego.
Wydatkami, o których mowa powyżej są:
Zarządca budynku albo inna osoba uprawniona do pobierania należności za lokal mieszkalny potwierdza we wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego wysokość poniesionych wydatków związanych z zajmowaniem lokalu mieszkalnego w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku np. jeśli wniosek składany jest w lipcu 2023 r. wydatki poniesione w czerwcu 2023 r.
Wydatki naliczone i ponoszone przez okres dłuższy niż jeden miesiąc przelicza się na okresy miesięczne
Wysokość dodatku mieszkaniowego
Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami, przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą wydatków poniesionych przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy w wysokości:
Dodatek mieszkaniowy nie przysługuje osobom przebywającym w:
osobom przebywającym w instytucjach zapewniających nieodpłatne pełne całodobowe utrzymanie tj.:
– jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie.
Dodatkowe informacje:
Formularze wniosków dostępne są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Trzciannem.
Osoby, które chcą otrzymać wypłatę na konto winny także dostarczyć numer właściwego konta bankowego. W przeciwnym razie wypłata nastąpi w kasie BS Mońki o/Trzcianne.
Osoba ubiegająca się o ww. świadczenie powinna do wniosku dołączyć wymagane dokumentów (kopie), natomiast oryginały tych dokumentów okazać do wglądu.
Jeżeli wnioskodawca nie zgadza się z wydaną decyzją, może odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, w terminie 14 dni od otrzymania decyzji. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzciannem.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Trzciannem – (85) 713 10 32
Urząd Gminy Trzcianne – (85) 738 50 56
Numery wewnętrzne:
31 – Pracownicy socjalni
32 – Fax
33– Główny księgowy
34 – Kierownik
35 – Świadczenia rodzinne
37 – GKRPA, ZI, Punkt Informacyjno-Konsultacyjny
Adres:
ul. Wojska Polskiego 11/2
19-104 Trzcianne